Podjąłeś w końcu decyzję – idę jutro rano zrobić badania! Super – gratuluję – jednak czy pomyślałeś, że do badań należy się przygotować? Nie bój się, nie jest to nic trudnego. Przedstawię Ci w kilku punktach, co możesz zrobić, żeby dobrze przygotować się do przeprowadzenia badań. Odpowiednie przygotowanie zapewni otrzymanie miarodajnych wyników.
Pobranie krwi wykonaj w godzinach porannych = 7:00 – 10:00.
Jeżeli przyjmujesz leki musisz uzgodnić z lekarzem czas zażycia leków w dniu badania.
DIETA
Nie zmieniaj diety przed wykonywaniem badań, jedz to co jadłeś. Nie zaleca się wykonywania badań w przypadku głodówek oraz obfitych posiłków.
Badania wykonaj na czczo. Dzień wcześniej zjedz ostatni posiłek do godz. 18:00. Postaraj się zachować odstęp pomiędzy badaniami, a ostatnim posiłkiem min. 12h.
Pamiętaj, żeby przed badaniami (od rana) pić tylko czystą wodę (zalecana niewielka ilość), nie pij kawy, ani herbaty.
SEN
Na badania przyjdź wyspany – wypoczęty.
TRENING
W dniu poprzedzającym badania unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, jeżeli musisz koniecznie zrobić trening – wykonaj lżejszy trening. Zaleca się zachowanie odstępu pomiędzy badaniami, a treningiem min. 12h. Spróbuj zmodyfikować plan treningowy tak, aby dzień przed badaniami stanowił regenerację.
Przed pobraniem krwi zaleca się chwilę odpoczynku – dosłownie kwadrans – w spokojnej pozycji siedzącej. Więc jak się będziesz spieszyć – nie biegnij na badania i przed pobraniem krwi usiądź na kilka minut. 😉
Kilka wskazówek spersonalizowanych pod badania:
ŻELAZO – Gdy wykonuję badania żelaza, staram się kilka dni wcześniej nie zażywać preparatu zawierającego żelazo, a w dniu poprzedzającym badanie staram się nie jeść produktów bogatych w żelazo. Dlatego, że nie chcę żeby wynik wyszedł zawyżony – oszukany. 😉 Tak samo w przypadku brania witamin i minerałów kilka dni przed badaniami nie biorę suplementów.
CHOLESTEROL (cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy) – Kilka dni przed badaniem zalecane jest trzymanie diety, unikanie tłuszczu, alkoholu i palenia papierosów, a także spożywanie witaminy C, unikanie stresu i zwiększonego wysiłku.
GLUKOZA – Przed badaniem zaleca się nie żuć gumy, nie palić papierosów, nie pić soków owocowych, słodzonych napoi i kawy. Zjedzenie niewielkiego posiłku przed badaniem może wpłynąć na wzrost stężenia glukozy we krwi.
> Są i takie badania, które można wykonywać przez cały dzień i nie wpływa na nie np. zjedzenie posiłku. W tym celu skontaktuj się z pracownikiem punktu pobrań.
Nie wykonuj badania:
- w czasie miesiączki
- po intensywnym wysiłku fizycznym
- po wypiciu alkoholu
Polecam kupienie badań przez stronę swisslab.pl Można sporo zaoszczędzić. Na stronie są przygotowane specjalne pakiety dla sportowców: Pakiet Sport A, Pakiet Sport B, Pakiet Sport C, Pakiet Badań Healthy Woman, Pakiet Badań Healthy Man i specjalny pakiet badań zanim rozpoczniesz dietę. 😉
Na stronie sprawdzisz najbliższą placówkę <SPRAWDŹ TUTAJ>
Mam specjalny rabat dla moich czytelników – 10% na www.swisslab.pl
Zamów badania online i oszczędzaj $$ 😉
0 Comments
1 Pingback