Bazylia w doniczce, zastanawiasz się jak o nią dbać? Jak pielęgnować? Jak podlewać bazylię w doniczce? Mam dla Ciebie kilka trików i sposobów, które pozwolą bazylii żyć u Ciebie długo. Bazylię możesz kupić sam/-a i wyhodować, albo zadbać o sklepową za cztery złote i pozwolić jej rosnąć i odradzać się na nowo.

Bazylia w doniczce jak dbać

Bazylię po przyniesieniu ze sklepu do domu najlepiej jest przesadzić do większej doniczki i świeżej ziemi.

Bazylia lubi Słońce, dlatego postaw ją na parapecie w kuchni w słonecznym miejscu. Poleca się okno ze wschodniej strony mieszkania. 😉

Obcinaj ją od góry, wtedy zacznie rosnąć na szerokość i zagęści się.

Bazylia w doniczce jak podlewać

Bazylia lubi dużo pić, dlatego zaleca się podlewać ją codziennie. Jeżeli ma mokro i wydaje Ci się, że jest to wystarczająca ilość dla niej, skorzystaj z doniczki z podstawkiem. Wtedy wodę będziesz wlewać na podstawek, a bazylia jeżeli będzie miała ochotę to ją wypije. Możesz również podlewać ją raz, dwa razy w tygodniu, a codziennie zraszać listki wodą.

Bazylia rozmnażanie

Kiedy na najwyższych łodygach zaczynają robić się pąki kwiatowe i zacznie kwitnąć odrywamy łodyżkę z trzema liśćmi i wkładamy do naczynia z wodą. Gdy łodyżka wypuści korzenie zasadzamy ją w doniczce z ziemią. Teraz pozostaje już tylko podlewać i bazylia pięknie rośnie.

Bazylia w doniczce ze sklepu

Bazylia oraz inne zioła w doniczkach uprawiane są w szklarniach. Podczas transportu i w sklepie jest przechowywana w chłodni.  Więc nie są to warunki, w których wcześniej mieszkała bazylia. Przechowywanie w chłodni sprawia, że zioła pięknie wyglądają, gdy trafiają po długiej podróży do sprzedaży. Zdecydowanie brakuje jej również Słońca! W sklepie ma zwykle dostęp jedynie do sztucznego światła. Często nie są też prawidłowo podlewane. Dlatego może się zdarzyć, że przyniesiona do domu ze sklepu bazylia po kilku dniach zacznie usychać. Jest to dla niej swego rodzaju szok termiczny. Najlepiej w sklepie kupić świeże zioła wtedy, gdy widzisz, że są świeżo wystawione, z nowej dostawy. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że bazylia się u Ciebie zadomowi.

Nie traktuj bazylii i innych ziół w doniczce jak „jednorazówki” spróbuj dać im drugie życie, zaprzyjaźnić się i rozwinąć.

Bazylia w doniczce zimą

Jeżeli postawiłaś bazylię na parapecie pamiętaj o zakręceniu kaloryfera znajdującego się pod nim. W mroźne dni nie otwieraj okna przy którym stoją zioła, ponieważ powiew chłodnego powietrza może im zaszkodzić.

Bazylia w doniczce dla amatora

Jesteś osobą, która zapomina o podlewaniu roślin i ziół? Nie masz do tego ręki? Okej, nie martw się nie Ty jeden. Nie każdy ma rękę do roślin. Gdy Twoja bazylia zacznie  usychać, nie wyrzucaj jej! Spróbuj ją podlewać, za pierwszym razem nawodnij ją, ale nie przelej. Niech powolutku powróci do życia. Większość przypadków spróbuje się odrodzić i podnieść, wtedy możesz o nią zadbać na nowo. Daj jej drugą szansę, nie marnuj i nie wyrzucaj od razu. Powodzenia. 😉

 

Sprawdź przepis na makaron z cukinią